В зв’язку з погодними умовами цього року прогнозується зменшення посівних площ озимого ріпаку на 25-30%. Ми очікуємо, що це вплине на ціну врожаю 2025 року в бік її зростання. Тому з вересневими опадами ми отримали ще один шанс посіяти заплановані площі ріпаку. Але робота в умовах пізніх посівів – це багатофакторна система. Тому розглянемо кожен із факторів окремо.

Розпочнемо з першого і, мабуть, найбільш визначального та того, на який ми не можемо вплинути – клімат. Ми всі бачимо  його зміни. Підтвердженню цьому є падалиця ярого ріпаку та  ярого ячменю, які протягом останніх років повністю перезимовують і  далі зими стають все м’якішими. Отже суми активних температур в осінній період достатньо для того,  щоб пізні посіви ріпаку  досягли фази розвитку 4-5 повноцінно розвинутих листків (ВВСН 14-15)  і добре перезимувати.

Тепер більш детально розглянемо ті фактори, на які ми безпосередньо зможемо впливати за рахунок технології вирощування та допомогти пізно посіяному ріпаку розвинутись правильно. 

Вибір попередника

Якщо у вашій сівозміні є горох, запланований під озиму пшеницю, використайте його під ріпак. Адже відсутність рослинних решток та достатня кількість мінералізованого азоту сприятиме дуже швидкому розвитку посівів. В останні кілька років існує практика посіву озимого ріпаку по нетипових попередниках, таких як, соя та соняшник. Якщо на попереднику застосовувались гербіциди з групи імідазолінонів, то в даному випадку посів можливий тільки гібридів під виробничу систему Clearfield®, адже традиційні гібриди можуть повністю випасти в результаті післядії препаратів. Посів по пшениці залишається найбільш масовим. Тут дуже важлива правильна робота з подрібненням та розподілом решток по площі.

          Обробіток грунту

        Стосовно обробітку ґрунту потрібно пам’ятати, що в умовах короткого світлового дня осені ми повинні мати мінімальну кількість рослинних решток на поверхні, адже темна поверхня нагрівається швидше, ніж світла і це впливатиме на активність осіннього  розвитку культури.

         Вплив сівалки та ширини міжряддя

     Посів на ширину 70 см немає ніякого  сенсу та несе велику кількість ризиків, адже, як кажуть – «природа не любить пустоти». Тож непродуктивні втрати вологи та активний розвиток бур’янів завдаватимуть нам значних клопотів при такому міжрядді. Добрим вибором для пізніх термінів буде використання звичайного розосередженого посіву з міжряддям 12,5-15-17,8-19,05 см., що сприятиме швидкому закриттю міжряддя ґрунту. З метою захисту посівів від повернення жовтневих короткочасних понижень температур, які часто поєднуються з поривами вітру, є використання сівалок по технології Strip-till, адже при такому  посіві утворюється  «заглиблення», в якому безпосередньо знаходиться рослина. Це також має дуже позитивний ефект на перезимівлю, адже точка росту рослини  добре захищена.

       ЗЗР

     Варто пам’ятати, що нам потрібно створити максимально комфортні умови для розвитку культури в обмеженому часі, щоб допомогти рослині розвинутись. Тому внесення ґрунтових гербіцидів  на пізніх посівах не рекомендується, адже при пониженні температури та проходженні наступних опадів рослини розпочнуть «вибілюватись» та «стресувати». Тим паче на ринку з’явились ефективні посходові гербіциди, як для осіннього, так і весняного внесення. Особливу увага слід звернути на боротьбу із падалицею злакових, яка є серйозним конкурентом за життя культури. Також максимальний фокус на шкідників, адже втрачена листова поверхня в умовах пізніх посівів дуже повільно відновлюється. Потрібно також взяти за правило, що незалежно від фази розвитку ріпаку ми повинні хоча б 1 раз використати фунгіциди на основі азолів. Чому це важливо?  Перш за все, ураження  основними  хворобами, такими  як Фомоз та Вертицильоз відбувається в осінній період росту і розвитку. Відповідно, без осіннього застосування фунгіциду рослини менш захищені. По-друге, у лютневі «вікна» може відбуватись перепад температури від +10 С° вдень до -10 С° вночі. Внесення фунгіциду в фазі 3-4 листки максимально ефективно збереже нам рослини протягом зимового періоду.

       Добрива

     Найкращим активатором осінніх процесів росту і розвитку є внесення азотних добрив на вологий грунт. Це може бути 80 кг/га аміачної селітри або 100 л/га КАСу. Як показує багаторічна практика такі посіви мають більшу активність осіннього розвитку і входять в зиму більш розвинуті. Внесення фосфорних добрив одночасно з посівом сприятиме активному розвитку кореневої системи. Внесення амінокислот, як легкодоступного будівельного матеріалу для рослин , також сприятиме більш швидкому розвитку.

       Вибір гібридів та густота посіву

    Як відомо,  більшість сучасних гібридів мають активний осінній розвиток. За перші 45 днів осінньої вегетації коренева система може досягати глибини 180 см. Найкращим вибором для пізніх посівів будуть такі наші гібриди: ДОМІНАТОР, ФАМУЛУС, РОМЕО, ДАРІО, ДЕСПЕРАДО та ДІПЛО. Що стосується густоти посіву - вона повинна знаходитися в межах 480-600 тис/га., залежно від типу сівалки, обробітку грунту та регіону.

ДСВ – Інновації для Вашого успіху!